Stanowisko PTP w sprawie opisu wskazań do refundacji leku Brintellix
Data publikacji: 2024-06-25
Wiadomość z kategorii: Komunikaty zarządu
Stanowisko
Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
w sprawie opisu wskazań do refundacji leku Brintellix
1. Zgodnie z obowiązującym zakresem wskazań refundacyjnych lek Brintellix (wortioksetyna) może być stosowany z refundacją w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u dorosłych, u których w leczeniu bieżącego epizodu nie uzyskano poprawy mimo zastosowania leku z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny lub z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny.
2. W opinii Zarządu PTP, na podstawie aktualnych wytycznych oraz wiedzy naukowej, jak również obowiązujących zaleceń właściwą praktyką kliniczną jest uwzględnienie w leczeniu konkretnego pacjenta przy wyborze leku do zastosowania w leczeniu kolejnych epizodów depresyjnych skuteczności (oraz tolerancji) leków zastosowanych w leczeniu wcześniejszych epizodów depresyjnych.
Za klinicznie rekomendowane postępowanie należy uznać zastosowanie w kolejnych epizodach depresyjnych leku, który w poprzednich epizodach był skuteczny i dobrze tolerowany, zawsze jednak z uwzględnieniem aktualnego stanu psychicznego pacjenta oraz analizą czynników i okoliczności mogących stanowić przeciwwskazanie do zastosowania konkretnego leku w momencie jego przepisywania (np. choroby współistniejące, ciąża).
Zatem przy nieobecności dodatkowych okoliczności do zastosowania wortioksetyny (Brintellixu) wskazane jest zaczynanie leczenia kolejnego epizodu od tego właśnie leku. Błędem byłoby rozpoczynanie terapii od leku, który w poprzednim epizodzie nie był tolerowany lub nie był skuteczny (w tym wypadku SSRI lub SNRI). Rekomendujemy w przyszłości usunięcie ze wskazań refundacyjnych określenia „bieżącego epizodu”.
Dr Michał Mielimąka Sekretarz Zarządu Głównego Polskie Towarzystwo Psychiatryczne |
Prof. Dominika Dudek Prezes Zarządu Głównego Polskie Towarzystwo Psychiatryczne |
Warszawa, 14 czerwca 2024