Komisje Nagród
Skład członków komisji i regulaminy nagród:
Skład Komisji PTP ds. Nagród
Przewodniczący: Dr Tomasz Szafrański
Członkowie:
- Prof. Przemysław Bieńkowski
- Dr Maciej Matuszczyk
- Prof. Jerzy Samochowiec
- Prof. Adam Wichniak (Skarbnik PTP)
Kontakt: [email protected]
REGULAMINY
Nagroda Naukowa im.W.Moczulskiego
Regulamin nagrody naukowej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego im. Wojciecha Moczulskiego
(Regulamin przyjęty na posiedzeniu ZG PTP w Warszawie w dn. 29.05.2001 r.)
- Nagroda naukowa im. Wojciecha Moczulskiego (zwana dalej Nagrodą) jest przyznawana członkom Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego za wybitne walory rozprawy doktorskiej z dziedziny psychiatrii.
- Wysokość nagrody ustalana jest każdorazowo w okresie bieżącej kadencji przez ZG PTP, w zależności od bieżącej sytuacji finansowej PTP. Suma ta stanowi pulę Nagrody.
W przypadku przyznania Nagrody 2 lub 3 członkom PTP, pula Nagrody zostaje podzielona przez liczbę laureatów. - Nagroda jest przyznawana 1 raz w okresie kadencji ZG PTP, pod koniec tego okresu.
- Nagroda jest przyznawana członkowi Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, który obronił pracę doktorską w okresie kadencji obecnego ZG PTP, nie później jednak niż na 3 (trzy) miesiące przed upływem tej kadencji.
- Warunkiem przyznania Nagrody jest wniosek o jej przyznanie złożony do ZG PTP przez jednego z recenzentów rozprawy doktorskiej. Do wniosku muszą być dołączone:
- 2 recenzje rozprawy doktorskiej
- 1 egzemplarz rozprawy doktorskiej
- kopia zaświadczenia z uczelni o nadaniu stopnia doktora
- zaświadczenie z właściwego Oddziału o członkostwie PTP
- ZG PTP ustala termin nadsyłania wniosków o Nagrodę, i z chwilą upłynięcia tego terminu powołuje Komisję ds. Nagrody w liczbie od 3 do 5 członków PTP, posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego. Członkiem tej Komisji nie może zostać promotor ani recenzent rozprawy doktorskiej przedstawionej do Nagrody. Komisja ds. Nagrody, po zapoznaniu się z nadesłanymi wnioskami i załącznikami do nich (patrz pkt 5 regulaminu), wybiera drogą tajnego głosowania od 1 do 3 kandydatów do Nagrody i przedstawia wniosek o nadanie Nagrody zarządowi Głównemu PTP, najpóźniej przed ostatnim posiedzeniem ZG PTP bieżącej kadencji.
- O nadaniu Nagrody decyduje ZG PTP w głosowaniu jawnym. Sekretarz ZG PTP powiadamia pisemnie laureata/laureatów Nagrody o jej przyznaniu. Wręczenie Nagrody odbywa się w czasie uroczystego otwarcia Zjazdu Psychiatrów Polskich, kończącego bieżącą kadencję ZG PTP. Wypłata Nagrody następuję w formie przelewu bankowego w okresie 1 miesiąca od daty wręczenia Nagrody.
_______________________________________________________
Nagroda im.S.Ledera
Regulamin Nagrody im. Stefana Ledera
(Tekst Regulaminu zatwierdzony przez zarząd SNP PTP w dn. 4.10.2013)
- Celem nagrody jest wyróżnienie prac badawczych i projektów (terapeutycznych, organizacyjnych itp.) z dziedziny psychoterapii, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które mają na celu poszerzenie jej społecznego zasięgu.
- Nagrodę im. Stefana Ledera przyznaje zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego na wniosek Zarządu Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP
- Nagroda przyznawana jest jeden raz w okresie kadencji zarządu i wręczana Zjeździe Naukowym Psychiatrów Polskich lub innej ogólnopolskiej konferencji z dziedziny psychiatrii lub psychoterapii.
- Wysokość nagrody określa Zarząd Główny, kierując się posiadanymi na ten cel środkami. Stanowią ja odsetki od kapitału, którego podstawowa kwota nie może zostać naruszona.
- Zarząd Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP informuje w kwartalniku „Psychoterapia” o możliwości i terminie zgłaszania kandydatów do nagrody. Nie mogą nimi być aktualni członkowie Zarządu Sekcji i Komisji, o której mowa w p.9.
- Zarząd Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP powołuje Komisję rozpatrującą złożone wnioski.
- Zarząd Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP przedstawia Zarządowi Głównemu wyniki prac Komisji w ten sposób, że dokonuje ich rankingu oraz wyłania pracę (lub prace), które jego zdaniem powinny zostać nagrodzone.
- Ostateczna decyzja o przyznaniu nagrody podejmowana jest przez Zarząd Główny w trybie uchwały.
_______________________________________________________
Nagroda im. Andrzeja Piotrowskiego
Regulamin Nagrody im. Andrzeja Piotrowskiego
- Nagrodę im. Andrzeja Piotrowskiego przyznaje Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
- Nagroda przyznawana jest jeden raz w okresie kadencji Zarządu i wręczana na Zjeździe Naukowym Psychiatrów Polskich.
- Celem nagrody jest wyróżnienie osób lub zespołów szczególnie zasłużonych w rozwoju środowiskowych form leczenia i opieki dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami psychicznymi w Polsce.
- Wysokość nagrody określa Zarząd Główny, kierując się posiadanymi na ten cel środkami.
- Zarząd Główny informuje jeden raz w czasie kadencji o możliwości i terminie zgłaszania kandydatur do nagrody.
- Kandydatury zgłaszane są przez Zarządy Oddziałów, Zarządy Sekcji i członków Zarządu Głównego PTP do Zarządu Głównego.
- Wniosek zgłaszany jest na piśmie i zawiera opis osiągnięć, ze szczególnym uwzględnieniem bezpośrednich korzyści dla pacjentów i ich rodzin. Wniosek powinien zawierać opinię lokalnych stowarzyszeń pacjentów i ich rodzin.
- Zarząd Główny powołuje Komisję rozpatrującą złożone wnioski, jej stałym członkiem będzie Przewodniczący Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji.
- Komisja przedstawia Zarządowi Głównemu wyniki swoich prac w formie rankingu zgłoszonych do nagrody osiągnięć wraz z jego uzasadnieniem.
- Ostateczna decyzja o przyznaniu nagrody podejmowana jest przez Zarząd Główny w trybie uchwały.
_______________________________________________________
Stypendium im. Dr Bolesława Ałapina
Stypendium im. Dr Bolesława Ałapina jest przyznawane dla lekarzy z Polski, psychiatrów i lekarzy specjalizujących się w psychiatrii, którzy pragną dokształcać się w Wielkiej Brytanii.
Warunki otrzymania stypendium:
1. Obywatelstwo Polskie i stałe zamieszkanie w Polsce
2. Dyplom ukończenia studiów medycznych i ukończona lub rozpoczęta specjalizacja z psychiatrii
3. Wiek poniżej 40 lat
4. Biegła znajomość języka angielskiego
Procedura otrzymania stypendium
Stypendium jest przeznaczone dla osób, które chcą podjąć dłuższy staż w ośrodku naukowym w Wielkiej Brytanii ale możliwe jest także uzyskanie mniejszych stypendiów dla osób korzystających z kursowej formy kształcenia podyplomowego w Wielkiej Brytanii (jak na przykład Maudsley Forum).Wybór miejsca stażu i uzyskanie zgody danej jednostki na przyjęcie na staż leży po stronie kandydata.
Kandydat powinien nadesłać na adres Zarządu Głównego PTP następujące dokumenty:
- Podanie o przyznanie stypendium, zawierające:
- Dokładane informacje na temat terminu i miejsca odbywania stypendium.
- Szczegółowy program planowanego stypendium (w przypadku kursów – program kursu)
- Wysokość kwoty o którą kandydat wnioskuje i szczegółowy budżet pobytu (obejmujący planowane koszty podróży, zamieszkania i wyżywienia oraz ewentualne opłaty za staż, kurs itp.)
- Życiorys, przebieg pracy i osiągnięcia zawodowe kandydata
- Kopię dyplomu ukończenia studiów medycznych
- Kopię dyplomu potwierdzającego uzyskanie specjalizacji w psychiatrii lub zaświadczenie o rozpoczęciu specjalizacji.
- Zaświadczenie o zdanym egzaminie z języka angielskiego.
- Zaświadczenie, że kandydat jest członkiem PTP i ma opłacone składki
Uwaga, w przypadku realizowania stypendium w Londynie i okolicach, zgodnie z wolą powierników Funduszu stypendysta powinien poświęcić 6-8 godzin tygodniowo na pracę w ośrodku psychoterapeutycznym przy Polskim Kościele na Ealingu.
Wnioski o Stypendium są rozpatrywane przez Komisję ds. Funduszu Ałapina a następnie zatwierdzane przez Zarząd Główny PTP. Zatwierdzone wnioski są przesyłane do powierników Funduszu Ałapina w Anglii, którzy wypłacają stypendium.
Dodatkowych informacji udziela przewodniczący komisji PTP ds. Nagród - kol. Tomasz Szafrański, e-mail: [email protected]
Pobierz PDF z informacją dot. stypendium im. B.Ałapina
Dofinansowania naukowych wyjazdów zagranicznych dla członków PTP (aktualizacja 8 marca 2023)
Regulamin dofinansowania naukowych wyjazdów zagranicznych dla członków Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
- Członkowie zwyczajni Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego mogą wystąpić o dofinansowanie ich czynnego udziału w zjazdach, sympozjach i konferencjach naukowych oraz stażach naukowych lub dydaktycznych odbywających się za granicą.
- Wnioski o dofinansowanie są rozpatrywane przez Komisję Nagród PTP i po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komisji są przedstawiane do zatwierdzenia przez ZG PTP
- Zarząd Główny na wniosek Przewodniczącego Komisji Nagród, ustala corocznie łączną kwotę, która może być przeznaczona na dofinansowanie wyjazdów zagranicznych dla członków PTP.
- Dofinansowanie kosztów udziału dla jednej osoby nie może przekroczyć równowartości 5000 PLN niezależenie od miejsca i rodzaju wyjazdu zagranicznego .
- O dofinansowanie nie można wystąpić częściej niż raz na dwa lata.
- Dofinansowanie jest rozliczone jako stypendium ZG PTP (tzn. jako opodatkowany przychód)
- Wnioski o dofinansowanie należy nadsyłać na ręce przewodniczącego Komisji Nagród PTP
- Wniosek musi poprzedzać termin zjazdu/stażu i zawierać:
- CV kandydata
- Potwierdzenie członkostwa zwyczajnego z datą przyjęcia do PTP, oraz potwierdzenie bieżącego opłacenie składek członkowskich (SORGA).
- Wnioskowaną wysokość dofinansowania wraz z oświadczeniem na co zostanie przeznaczone dofinansowanie (kosztorys)
- Informację o konferencji naukowej i kopię streszczenia zgłoszonego doniesienia wraz z potwierdzeniem przyjęcia doniesienia do programu zjazdu zaś w przypadku stażu imienne zaproszenie wnioskodawcy z opisem celów stażu oraz jednoznacznym wskazaniem instytucji, w której realizowany będzie staż oraz pisemną rekomendację przełożonego/promotora/kierownika specjalizacji wskazującą osiągane przez wnioskodawcę w związku z realizacją stażu korzyści w zakresie kompetencji dydaktycznych, naukowych i/lub klinicznych
- W przypadku prezentacji prac zbiorowych dofinansowanie może być przyznane tylko jednemu autorowi.
- Osoby korzystające z dofinansowania są zobowiązane do złożenia Zarządowi Głównemu sprawozdania z wyjazdu w takiej formie, by mogło być opublikowane w czasopiśmie towarzystw
Niniejsze zasady zostały przyjęte przez Zarząd Główny na posiedzeniu w dniu 8 marca 2023 roku (i zastępują wcześniejsze zasady przyjęte 7 kwietnia 1995 r, 6 czerwca 2006 roku, 23 września 2014 roku).
Powiązane aktualności:
Nagrody Zarządu Głównego
29.11.2021
Z uwagi na przesunięcie terminu 46 Zjazdu Psychiatrów Polskich (który ostatecznie z powodu pandemii odbył się w czerwcu 2021 roku w Szczecinie) ZG PTP podjął decyzję aby w trakcie obecnej kadencji po raz drugi przyznać Nagrody ZG PTP: im. Wojciecha Moczulskiego, im. Stefana Ledera i im. Andrzeja Piotrowskiego oraz im. Marii Pałuby. Termin składania wniosków o przyznanie nagród, które zostaną wręczone w trakcie 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi 8-11.6.2022 roku ustalono na 1.3.2022.
Nowy termin zgłaszania wniosków o Nagrody Zarządu Głównego...
29.04.2020
Zachęcamy do składania wniosków o przyznanie Nagród im. Wojciecha Moczulskiego, im. Stefana Ledera i im. Andrzeja Piotrowskiego oraz im. Marii Pałuby w 2020 roku. Ze względu na sytuację epidemiczną i zmianę terminu Zjazdu PTP termin składania wniosków wydłużono do 30 czerwca 2020 roku.
Dofinansowanie udziału dla młodych psychiatrów w 27 Europejskim...
22.03.2018
Zarząd Główny PTP podjął decyzję o dofinansowaniu udziału dla 25 młodych psychiatrów, członków zwyczajnych PTP, którzy planują aktywny udział w 27 Europejskim Kongresie Psychiatrii EPA 2019, który odbędzie się w dniach 6-9 kwietnia 2019 w Warszawie.
Nagrody PTP czekają. Złóż wniosek do 4 kwietnia...
14.02.2016
Zachęcamy do składania wniosków o przyznanie Nagród im. Wojciecha Moczulskiego, im. Stefana Ledera i im. Andrzeja Piotrowskiego w 2016 roku.
Informacja o stypendium im. Dr. Bolesława Ałapina...
22.03.2013
Stypendium im. Dr Bolesława Ałapina jest przyznawane dla lekarzy z Polski, psychiatrów i lekarzy specjalizujących się w psychiatrii, którzy pragną dokształcać się w Wielkiej Brytanii.