Komisja Historii Psychiatrii Polskiej
Skład Komisji:
- Tadeusz Nasierowski - przewodniczący
- Stanisław Ilnicki - wiceprzewodniczacy -
- Grazyna Herczyńska - sekretarz
- Filip Marcinowski - członek
Adres korespondencyjny:
Katedra i Klinika Psychiatryczna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
ul. Nowowiejska 27, 00-665 Warszawa
e-mail [email protected]
e-mail [email protected]
Cele:
- Prowadzenie badań naukowych z zakresu historii psychiatrii, w szczególności psychiatrii polskiej.
- Kontynuowania i jeszcze głębszego zbadania w trakcie obecnej kadencji jest zagłada osób chorych psychicznie w okupowanej Polsce.
- Niezależnie od tego członkowie komisji prowadzą badania historyczne z wielu innych tematów dotyczących psychiatrii polskiej.
- Badania naukowe powiązane są w tym przypadku z innymi działaniami na rzecz upamiętnienia zagłady chorych, a mianowicie ze staraniami o wybudowanie pomnika i wyznaczenia dnia pamięci zagłady chorych.
Opracowania
Wyniki badań przedstawiane są w artykułach oraz pracach monograficznych.
W trakcie poprzedniej kadencji wydaliśmy m. in. monografię "Zagłada chorych psychicznie - pamięć i historia" (2012) - kliknij
Regulamin
- Komisja rozwija działalność naukową dotyczącą historii psychiatrii polskiej.
- W ramach tej działalności m. in. opracowany zostanie na nowo temat zagłady chorych psychicznie w okupanowej Polsce. Wykorzystane do tego będą nowe materiały archiwalne zebrane w archiwach polskich i zagranicznych.
- Wynikiem tych prac będzie wydanie monografii naukowej na ten temat. Badania naukowe powiązane są w tym przypadku z innymi działaniami na rzecz upamiętnienia zagłady chorych, a mianowicie ze taraniami o wybudowanie pomnika i wyznaczenia dnia pamięci zagłady chorych.
- Przewodniczący raz w roku składa Zarządowi Głównemu sprawozdanie z działalności merytorycznej Komisji.
- Działalność Komisji finansuje Zarząd Główny. Rozliczenie wydatków Komisja przedstawia skarbnikowi Zarządu Głównego przed ukończeniem swej kadencji.