29 lutego: Zaproszenie na warsztat: Zaburzenia refrakcji i ich wpływ na stan psychiczny pacjentów
Data publikacji: 2024-02-20
Wiadomość z kategorii: Oddział Śląski
Zapraszamy na zabranie naukowe Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Termin: 29 lutego 2024 (czwartek), od 14.00
Miejsce: Park Hotel Diament Katowice
Adres: Wita Stwosza 37, 40-042 Katowice
Wykładowca: Prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek
Klinika Okulistyki, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Temat: Zaburzenia refrakcji i ich wpływ na stan psychiczny pacjentów
Ze względów logistycznych prosimy o rejestrację udziału https://forms.gle/mn58Jw79jhdZdxsw7
Streszczenie wystąpienia:
Niewyrównane wady refrakcji stanowią drugą przyczynę ślepoty na świecie, WHO podaje, iż stanowi to 19% pacjentów niewidomych. Dla porównania ślepota spowodowana zaćmą stanowi 41% pacjentów niewidzących.
Do wad refrakcji zaliczamy krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Najczęstszą jest krótkowzroczność, która obecnie stała się ogólnoświatowym problemem zdrowia publicznego. Uważa się, że osiąga rozmiary epidemii. Stwierdzono częściej występujące zaburzenia psychiczne u osób z krótkowzrocznością szczególnie wysoką oraz połączoną z astygmatyzmem. Podłoże genetyczne predysponuje w mniejszym stopniu do rozwoju krótkowzroczności, niż czynniki środowiskowe, a głównym czynnikiem wydaje się być długi czas spędzony podczas pracy z bliska.
Wykład omawia występujące zaburzenia refrakcji i ich wpływ na stan psychiczny pacjentów, jakie problemy generują wady refrakcji i badania przeprowadzone zarówno przez okulistów jak i psychiatrów. Krótkowzroczność - największa liczba badań – człowiek widzi nieostro, „za mgłą”, czasem z przesunięciami konturów, nie czuje się komfortowo. Z kolei nadwzroczność – to obawa pacjenta o jaskrę i następnie ślepotę. Stożek rogówki - młodzi ludzie, obawa o utratę pracy. Astygmatyzm - konieczność stałego noszenia korekcji okularowej.
Przeanalizowanie literatury pozwala wyciągnąć wnioski iż zarówno u dorosłych jak i dzieci zaburzenia lękowe, emocjonalne, a nawet sezonowe zaburzenia afektywne występują częściej u osób z wadami refrakcji. U pacjentów z wysoką krótkowzrocznością częstość występowania depresji i zaburzeń lękowych była niższa niż w przypadku chorób somatycznych zagrażających życiu, ale wyższa niż w populacji ogólnej. U dzieci słabowidzących mogą występować również zaburzenia psychiczne. Te towarzyszące problemy psychiczne występują częściej u chłopców niż u dziewcząt. Opóźniona ocena psychologiczna i leczenie dzieci z wadą wzroku może spowodować trwałe zaburzenia psychiczne. Jednak w celu lepszej oceny potrzebne są badania na dużą skalę obejmujące zaburzenia widzenia spowodowane różnymi przyczynami.