Wspomnienie II Kongresu Suicydologicznego
Data publikacji: 2021-02-28
Wiadomość z kategorii: Sekcja Naukowa Suicydologii
W „wirtualnej” Auli 1000 UM w Łodzi, 19 i 20 listopada 2020, eksperci z Polski i z zagranicy spotkali się na II Kongresie Suicydologicznym, z tematem przewodnim: „Profilaktyka samobójstw: od nauki do praktyki – w dobie pandemii”. Całość wydarzenia była transmitowana na żywo na You Tube i jest nadal dostępna na stronie
http://konferencjasuicydologiczna.umed.pl/transmisja-on-line/
Głównymi organizatorami byli: ze strony Ministerstwa Zdrowia – Departament Zdrowia Publicznego oraz Zespół Roboczy ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i Sekcja Naukowa Suicydologii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wsparcie organizacyjne zapewniła Fundacja dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zarówno pierwszy (w 2018), jak i drugi Kongres Suicydologiczny w UM w Łodzi, zostały zrealizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
Celem głównym II Kongresu było wsparcie merytoryczne działań na rzecz wdrażania Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym (KPZZS), natomiast cele szczegółowe odnosiły się do sposobów jego wdrażania. Wykładowcy prezentowali najnowszą wiedzę z zakresu epidemiologii, uwarunkowań, profilaktyki oraz monitorowania zachowań samobójczych, z uwzględnieniem wpływu pandemii COVID-19 na stan zdrowia psychicznego ludności i powiązane z tym ryzyko samobójcze.
W programie II Kongresu odbyło się 6 sesji plenarnych (w tym jedna anglojęzyczna), tematycznie nawiązujących do głównych strategii KPZZS, opracowanych w formie Deklaracji podczas pierwszego Kongresu w 2018 roku. Przedstawiciel Biura Europejskiego WHO Dan Chisholm oraz prof. Danuta Wasserman z Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie podzielili się wiedzą o skutecznych programach zapobiegania zachowaniom samobójczym na świecie. Prof. Marco Sarchiapone z Uniwersytetu w Molise we Włoszech przedstawił wnikliwą analizę wpływu pandemii na zjawisko samobójstw oraz sposobów obrony. Dr Anna Baran ze Szwecji, koordynator grantu ELLIPSE (UE Erasmus+), zaprezentowała aktualny stan prac nad programem edukacji w zakresie profilaktyki samobójstw dla studentów. Kolejni polscy wykładowcy prezentowali zagadnienia dotyczące: zdalnej pomocy osobom w kryzysie psychicznym (z uwzględnieniem barier i korzyści), kluczowych kompetencji wybranych grup społecznych i zawodowych oraz roli Resortów w profilaktyce samobójstw. Przedstawiciele MEN przedstawili bardzo ważne osiągnięcia w zakresie profilaktyki samobójstw w szkołach, w tym opracowanie poradników dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególnie ważnym i nowatorskim wydarzeniem Kongresu była prezentacja wypowiedzi „Ekspertki przez doświadczenie”, pełniącej funkcję asystentki zdrowienia.
Kongres zakończyła debata poświęcona wypracowaniu wytycznych do podejmowania działań na rzecz zapobiegania zachowaniom samobójczym. Poprzedzona była wypowiedzią Rzecznika Praw Obywatelskich oraz listem od Rzecznika Praw Dziecka.
W ramach imprez towarzyszących Kongresowi (16-18.11.2020 r.) odbyło się 8 warsztatów w formie webinariów, pod zbiorczym tytułem „Jak i gdzie pomagać osobom w kryzysach psychicznych?”.
Szczegółowy program Kongresu zawarty jest w „Materiałach Kongresowych”, udostępnych na stronie www, w linku Zobacz Abstrakty. Znajdziemy w nich logotypy wielu znaczących Patronów oraz długą listę znamienitych członków Komitetu Naukowego oraz krótką – Komitetu Organizacyjnego.
Przełomowy II Kongres Suicydologiczny, otwierający drogę do wdrażania strategii zapobiegania samobójstwom w Polsce, jest efektem szczególnego zaangażowania i wysiłku grona osób, które od lat wielokierunkowo działają na rzecz wspierania ludzi w kryzysach psychicznych. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji tego trudnego, wirtualnego wydarzenia naukowego, należą się, w imieniu tysięcy uczestników tego Kongresu, wyrazy podziękowania.