Psychoterapia dzieci i młodzieży
Data publikacji: 2018-12-25
Wiadomość z kategorii: Komunikaty zarządu
Informacja Zarządu Głównego do członków Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Drogie Koleżanki i Koledzy,
Od kilkunastu tygodni w środowisku psychoterapeutów trwa dyskusja dotycząca specjalizacji z psychoterapii dzieci i młodzieży. Wprowadzenie specjalizacji stanowi jeden z ważnych elementów reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która znajduje się obecnie w głębokim kryzysie. Koncepcja reformy przygotowana została przez działający od ponad roku przy Ministrze Zdrowia Zespół ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia reforma zakłada trzypoziomową opiekę psychologiczno-psychiatryczną. W Polsce powstać ma sieć środowiskowych poradni psychologicznych oferujących pomoc wszystkim osobom niepełnoletnim będącym w kryzysie psychicznym. Ich uzupełnieniem mają być środowiskowe centra psychiatryczne oferujące pomoc ambulatoryjną oraz dzienną dla tych, dla których wsparcie psychoterapeutyczne, terapia rodzin i wizyty środowiskowe są niewystarczające. Ostatnim elementem systemu mają być centra kliniczne oparte o ostre oddziały stacjonarne, zapewniające interwencje w stanach nagłych, hospitalizacje psychiatryczne i opiekę nad pacjentami wymagającymi oddziaływań specjalistycznych. Powstać ma specjalizacja z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz zawód terapeuty środowiskowego dzieci i młodzieży. Modyfikacji podlega też program specjalizacji z psychologii klinicznej.
Wielu psychoterapeutów, w tym członków Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wyraża wynikające z braku informacji obawy co do kierunku reformy i jej konsekwencji dla obecnego systemu opieki i szkoleń psychoterapeutycznych w Polsce. System szkoleń w psychoterapii był przez lata kształtowany przez środowisko psychoterapeutyczne z wielkim społecznym zaangażowaniem. Wysiłek ten nie może być zmarnowany. Przyjęte rozwiązania nie mogą być sprzeczne z interesami pacjentów czy interesem publicznym. Z drugiej jednak strony nie można pozwolić by nawet najbardziej zasadne wątpliwości zadecydowały o klęsce tak potrzebnej i pilnej reformy. Wprowadzaniu reformy towarzyszy też niestety kampania dezinformacyjna i lobbingowa zmierzająca do wstrzymania jakichkolwiek zmian, w tym zwłaszcza dotyczących psychoterapii.
Złożone przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia podczas Konferencji Uzgodnieniowej oficjalne deklaracje rozwiewają najpoważniejsze wątpliwości co do reformy, zwłaszcza dotyczące osób już posiadających certyfikaty psychoterapeutyczne. Będą one nadal uznawane i honorowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Osoby będące obecnie w trakcie szkolenia będą miały możliwość ubiegania się po jego skończeniu o uzyskanie specjalizacji. Specjalizację z psychoterapii będą mogli uzyskać zarówno przedstawiciele zawodów medycznych jak i psycholodzy czy pedagodzy. Osoby pracujące w sektorze prywatnym nie będą przez reformę dotknięte w żaden sposób. Specjalizacja w ich wypadku stanowić może jedynie potwierdzenie, iż ich kompetencje uznane zostały przez Państwo. Wprowadzona reforma nie stanowi zagrożenia dla dotychczasowego systemu szkoleń. Ośrodki nie zainteresowane szkoleniem przyszłych specjalistów z psychoterapii dzieci i młodzieży czy zajmujące się szkoleniem psychoterapeutów pracujących z dorosłymi będą mogły prowadzić je na dawnych zasadach. Wszystkie instytucje zainteresowane szkoleniem uzyskają możliwość po spełnieniu ogólnych wymagań Medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego, uzyskania akredytacji. Z uzyskanych zapewnień wynika, iż przebieg szkoleń do uzyskania specjalizacji oparty będzie o dotychczasowe dobre praktyki i doświadczenia towarzystw psychoterapeutycznych.
Zarząd Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na stanowisku, że powyższe postulaty powinny zostać w całości zrealizowane.
Zarząd PTP, Sekcja Naukowa Psychoterapii PTP, Sekcja Naukowa Terapii Rodzin PTP oraz Sekcja Naukowa Psychiatrii Dzieci i Młodzieży PTP w aktywny sposób włączeni są w dyskusję nad reformą. W trakcie ostatnich tygodni odbyło się szereg spotkań dotyczących reformy. Założenia proponowanych zmian były trzykrotnie przedmiotem obrad Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Zarząd PTP zobowiązuje się, że będzie nadal uczestniczył w procesie reformy psychiatrii dzieci i młodzieży i realizacji proponowanych rozwiązań takich jak wprowadzenie specjalizacji z psychoterapii dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że uda nam się aktywnie wpłynąć na ostateczny kształt proponowanych zmian.
Będziemy Państwa nadal na bieżąco informować o podejmowanych staraniach.