List do parlamentarzystów w sprawie likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
Data publikacji: 2015-08-20
Wiadomość z kategorii: Komunikaty zarządu
Protest przeciwko likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
Do
Szanownych Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polski
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wyraża swój stanowczy protest w związku z rozpatrywaniem i głosowaniem w Sejmie propozycji likwidacji obecnego usytuowania prawnego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Program ten jest zapisany w Ustawnie o Ochronie Zdrowia Psychicznego i ma za zadanie kompleksową reformę opieki psychiatrycznej począwszy od zadań profilaktycznych po organizację leczenia i rehabilitacji.
Propozycja likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przez przeniesienie go do Narodowego Programu Zdrowia w Ustawie o Zdrowiu Publicznym obniża jego rolę i zakres kompetencji. W proponowanej wersji obejmuje on tylko oddziaływania profilaktyczne pomijając zupełnie problem koniecznej reformy organizacji leczenie i rehabilitacji psychicznie chorych.
Należy podkreślić, że proponowane zmiany nie były konsultowane ani z Radą ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia, ani z Komisją Reformy Opieki Psychiatrycznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Opracowana na zlecenie sejmu ekspertyza pt. Ocena Ustawy o Zdrowiu Publicznym ze szczególnym uwzględnieniem proponowanych regulacji dotyczących zagadnień ochrony zdrowia psychicznego /druk nr 3657/ wyraźnie stwierdza że proponowana w art. 20 pkt. 1 i 2 likwidacja dotychczasowego usytuowania prawnego NPOZP może mieć katastrofalne skutki związane z zaniechaniem reformy systemowej opieki psychiatrycznej.
Jest sprawą oczywistą i wielokrotnie podkreślaną, że nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego, a procent potrzebujących w przebiegu całego życia pomocy psychiatrycznej przekracza połowę populacji. Wzrost zachorowań w grupie dzieci i młodzieży oraz osób starszych stawia przed psychiatrią dalsze nowe wyzwania w zakresie diagnozy terapii oraz rehabilitacji powstających zaburzeń.
W związku z powyższym apelujemy o wykreślenie zapisów art. 20 pkt. 1 i 2 oraz pozostawienie NPOZP zapisanej w Ostawie o Ochronie Zdrowia Psychicznego z ewentualną korektą do realizacji w latach 2016 – 2020.
Z wyrazami szacunku
Prof. Andrzej Rajewski
Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Ważne dokumenty:
- 8.09.2015 - Komunikat z nadzwyczajnego zebrania Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego dotyczacego aktualnej sytuacji NPOZP (NOWOŚĆ)
- 7.09.2015 - Dwa stanowiska Rady do spraw Zdrowia Psychicznego (NOWOŚĆ)
- 3.09.2015 - Zaproszenie na konferencę prasową w dniu 8.09.2015, godz. 13.00
- 20.08.2015 - Powyższe pismo do posłów i senatorów w postaci pliku PDF
- 13.08.2015 - List otwarty w sprawie likwidacji NPOZP:O ratunek dla Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
- 4.08.2015 - Zapis konferencji prasowej w Sejmie RP poświęconej likwidacji NPOZP (link do wideo)
- 14.07.2015 - Pismo do Ministra Zdorowia z poprarciem tez opisanych w liście Sekcji Psychiatrii Biologicznej
- 25.06.2015 - Pismo Komisji Reformy Opieki Psychiatrycznej i NPOZP do Prof. Mariana Zembali, nowego Ministra Zdrowia
- sierpień/wrzesień 2014 - zapis korespondencji dot. raportu Ministra Zdrowia z realizacji NPOZP
- 2 ekspertyzy pt. Ocena ustawy a o zdrowiu publicznym ze szczególnym uwzględnieniem proponowanych regulacji dotyczących zagadnień ochrony zdrowia psychicznego (druk nr 3675)
- autor: Prof. Jacek Wciórka
- autor: Mgr Regina Bisikiewicz