Sprawozdanie z zebrania ZG PTP w dniu 5.11.2013
Data publikacji: 2013-12-02
Wiadomość z kategorii: Komunikaty zarządu
Sprawozdanie do pobrania
Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTP w dniu 5.11.2013
Obecni członkowie ZG: Andrzej Rajewski, Przemysław Bieńkowski, Janusz Heitzman, Małgorzata Janas-Kozik, Bartosz Łoza, Maciej Matuszczyk, Tadeusz Parnowski, Jerzy Samochowiec,
Główny Sąd Koleżeński: Teresa Adamczyk, Jerzy Aleksandrowicz, Jacek Bomba, Krzysztof Krysta, Jerzy Pobocha, Jacek Przybyło.
Główna Komisja Rewizyjna: Hanna Karakuła
1. Sprawy międzynarodowe
-
Kol. Jerzy Samochowiec przedstawił 3 obszary:
- Prośba do towarzystw naukowych z innych krajów o informację o nakładach na psychiatrię (aby zyskać dodatkowy argument w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia)
- Kwestie organizacyjne Zjazdu WPA w Warszawie (5-7.06.2014)
- prośba prof. Gaebela – w sprawie udziału w ankiecie dot. pracach wdrożeniowych klasyfikacji ICD 11 (umieszczono link na stronie www PTP)
- Kol. Przemysław Bieńkowski: PTP, jako uczestnik forum NPA (National Psychiatric Associations) działającego przy European Psychiatric Association (EPA) podjął zaproponowany wcześniej przez Prof. P. Falkai'a temat "Kryzys a zdrowie psychiczne". We współpracy z Panem Dr. J. Moskalewiczem, socjologiem z IPiN, przygotowano (kol. J.Samochowiec i kol. P. Bieńkowski) krotki dokument zawierający podstawowe założenia badania, które mogłoby ocenić wpływ trwającego kryzysu ekonomicznego na parametry zdrowia psychicznego mieszkańców Europy. Dokument przygotowany przez PTP zostanie przedstawiony na forum NPA do dalszej dyskusji.
- Kol. Łoza zaproponował, aby wystąpić z wnioskiem o organizację w Polsce WPA World Congress 2020 lub WPA International Congress 2018.
2. Zmiany w specjalizacji psychiatrii dorosłych – kol. Heitzman, kol. Dudek. Kol Jarema nieobecny z powodu odbywającego się w tym samym czasie test egzaminacyjnego z psychiatrii. Dokumenty można pobrać ze strony: http://psychiatria.org.pl/aktualnosci,tekst,74
Po zaprezentowaniu programu dyskusja dotyczyła kilku obszarów:
-
Kwestia kierowników specjalizacji
- Jak ułatwić im pracę i nadać jej sens?
- Czy wprowadzać formalne kolokwium (np. co 1 rok)?
- Czy jakieś rekomendacje (akredytacje) dla kierowników? Uznano, że to jeszcze ograniczy motywację do bycia kierownikiem specjalizacji.
-
Co obecnie kierownicy mają z bycia kierownikiem? Obecnie są punkty edukacyjne wg rozporządzenia MZ (Dz. U. z 2004 r., Nr 231, pozycja 2326).:
- kierowanie stażem podyplomowym, specjalizacją lub nabywaniem umiejętności lekarzy lub lekarzy dentystów; 5 pk. za rok za 1 lekarza, maks. 40 pkt.; potwierdzenie przez kierownika jednostki uprawnionej do prowadzenia specjalizacji lub umiejętności
- kierowanie specjalizacją lekarza lub lekarza dentysty, w przypadku którego proces szkolenia został zakończony uzyskaniem tytułu specjalisty; 50 pkt. w roku uzyskania tytułu specjalisty, maks. 50 pkt.; dyplom uzyskania tytułu specjalisty lub stosowne zaświadczenie wydane przez CEM
- Staże:
- Kol. Łoza – w sprawie staży z psychiatrii sądowej: Brak stażu z psychiatrii sądowej jest nie do przyjęcia.
3. Rzecznik dyscyplinarny PTP – wybrano Kol Aleksandra Araszkiewicza
4. Główny Sąd Koleżeński
Sprawozdanie z posiedzenia sporządzone przez kol. Jacka Bombę w załączniku.
Wybrano następujący skład:
- Przewodniczący: Jacek Bomba
- Wiceprzewodnicząca: Teresa Adamczyk
- Sekretarz: Wojciech Kosmowski
- Członkowie: Jerzy Aleksandrowicz, Krzysztof Krysta, Jerzy Pobocha, Jacek Przybyło
Protokół:
https://drive.google.com/file/d/0B9t2NP91DOd4bUsxLWlXQTBJZ1k/edit?usp=sharing
5. Kol. Jerzy Aleksandrowicz: Porozumienie między Komitetem Redakcyjno-Wydawniczym, a Wydawnictwem Collegium Medicum UJ w sprawie współwydawania czasopisma “Psychoterapia”. Dzięki projekt CMUJ „Know” budżet wydawniczy czasopisma został wsparty kwotą 10 tys zł.
6. Kol. Andrzej Kiejna przesłał prośbę o wsparcie konferencji młodych psychiatrów – w postaci patronatu + oraz wsparcia finansowego. Kol. Bomba zaproponował konkurs na udział w konferencji.
7. Sytuacja finansowa PTP: skarbnik Kol. Tadeusz Parnowski – sytuacja finansowa nie jest zła. Ale wymaga działań promujących członkostwo w PTP. Przy tej okazji zaprezentowano wniosek Kol. Krzysztofa Krysta o stypendium na udział w zagranicznej konferencji (WPA w Wiedniu). Wniosek zyskał popracie.
8. Aktualizacja stanu sekcji i komisji PTP
Zarząd, wobec długotrwałej bezczynności 3 sekcji, w tym braku obowiązkowych sprawozdań, uznał jednogłośnie, że doszło do wygaśnięcia ich działania.
Sekcje, które zostały zdezaktywowane:
- » Sekcja Kształcenia Specjalistycznego
- » Sekcja Psychogeriatrii i Choroby Alzheimera
- » Sekcja Psychopatologii i Klasyfikacji w Psychiatrii
Zarząd przyjął do wiadomości wygaśnięcie wraz z końcem kadencji 2010-2013 aktywności następujących komisji:
» Komisja d/s Psychiatrii w Medycynie Ogólnej
- » Komisja ds. ADHD
- » Komisja Etyki Zawodowej
- » Komisja Kształcenia Ustawicznego
- » Komisja Psychologii Klinicznej
Zobowiązano sekretarza ZG do weryfikacji sprawozdań z prac obecnych sekcji. Zalecono, aby wszystkie każda sekcja i komisja przedstawiła: skład osobowy władz, cele i regulamin.
Wniosek kol. Bomby – aby komisja rewizyjna zweryfikowała status komisji i sekcji.
9. Sekcja psychiatrii środowiskowej
Kol. Bomba – jako były rzecznik dyscyplinarny – nie dotarło do niego żadne zgłoszenie osób pokrzywdzonych.
Kol. Łoza - nie powinno się, wobec zgłaszanych kontrowersji, oddawać odpowiedzialności za przyznawanie certyfikatów poza Zarząd Towarzystwa. Najlepiej byłoby organizować centralny egzamin. Pilne jest rozstrzygnięcie różnic pomiędzy specjalistami i terapeutami środowiskowymi.
Kol. Bieńkowski – zaproponował, aby Prezes PTP został jako przewodniczący komisji ds. certyfikacji w psychiatrii środowiskowej. Zaproponowano skład prof. Andrzej Rajewski, prof. Bogdan de Barbaro, dr hab. Robert Pudlo, prof. Jacek Wciórka oraz przedstawiciele 2 grup inicjatywnych wnioskujących o powołanie nowej sekcji dr Maciej Gołąb i dr Artur Kochański.
Kol. Heitzman zaproponował, aby przygotować pismo do MZ, że panujemy nad sytuacją: prezes prowadzi komisję, a komisja rewizyjna zweryfikuje procedurę nadawania certyfikatów.
10. Wniosek o akredytację szkolenia dla pielęgniarek – poprosić o więcej szczegółów
11. Wybór miejsca zjazdu PTP w 2016.
Wobec wycofania kandydatury Łodzi przez wnioskodawcę (Kol. Gałecki) została wybrana jedyna oferta zgłoszona przez Oddział PTP w Katowicach. Wniosek do wglądu: https://static2.medforum.pl/upload/file/klienci/ptp/wniosek_o_organizacje_zjazdu_PTP2016.pdf
Sformułowano pytanie do organizatorów: kto przewodniczącym kom organizacyjnego, termin itd.
Sprawa przedłużania umów na świadczenia z NFZ zamiast konkursów
Kol. Łoza wskazał, że dokonuje się przedłużenia umów z NFZ na kolejne dwa lata, co przesądza o zaniechaniu wszelkich reform związanych z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego. NFZ ujawnił działający prawdopodobnie w całej Polsce ranking świadczeń, który determinuje poziom ich finansowania. Jedynym kluczem tego rankingu jest finansowanie tym mniej tych zakresów świadczeń psychiatrycznych, im więcej w całości kosztują NFZ.
Ranking odzwierciedlający WAGĘ poszczególnych świadczeń
Pozyskaliśmy z NFZ ich wewnętrzny ranking stanowiący bazę do płacenia za nadwykonania. Myślę, że ranking działa ogólnopolsko, bo nie sądzę, by poważono się go tylko zrobić na Mazowszu. Ranking miałby odzwierciedlać WAGĘ poszczególnych świadczeń (1-bardzo ważne świadczenie, 100+ nieważne). Jak można się domyślić, nie jest znany autor tego "dzieła", a u podstawy nie ma żadnej metodologii. Trochę śmieszne, trochę straszne. Widać, że chętniej płacą za świadczenia, których jest po prostu bardzo mało (niewiele kosztują po zsumowaniu). Z kolei kosztowne detoksykacje uznano za najmniej ważne z wszystkich świadczeń. Ranking w załączeniu (pismo przewodnie, tylko
psychiatria i cała medycyna).
Pismo przewodnie: https://drive.google.com/file/d/0B9t2NP91DOd4c3RNek5IbnctSGM/edit?usp=sharing
Ranking - psychiatria: https://drive.google.com/file/d/0B9t2NP91DOd4Z001Z3B4elhMZjQ/edit?usp=sharing
Ranking całość: https://drive.google.com/file/d/0B9t2NP91DOd4eEtkZ0NZSFFLdGs/edit?usp=sharing
Inne
Następne zebranie ZG odbędzie się podczas konferencji w Wiśle - 8.30, sobota 14.12.2013.
Odpowiedź na pismo Rzecznik Praw Pacjenta z zapytaniem o aktywność PTP w zakresie poprawy sytuacji osób chorych psychicznie.