Polskie badania w Międzynarodowym Programie Zapobiegania Samobójstwom SUPRE – MISS
Data publikacji: 2011-03-28
Wiadomość z kategorii: Sekcja Naukowa Suicydologii
W Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi, w latach 2003 – 2004 zrealizowano projekt badawczy będący częścią prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia programu badań suicydologicznych nad regionalnymi uwarunkowaniami zachowań samobójczych ( SUPRE - MISS Suicide Prevention Program) Zasadniczym celem projektu jest ograniczenie liczby zachorowań i śmiertelności związanej z zachowaniami samobójczymi. Autorami badań polskiej wersji projektu są dr Dorota Merecz (psycholog), mgr Wojciech Sobala (epidemiolog, statystyk) i dr Krzysztof Rosa (socjolog, suicydolog, kierownik projektu) .
Realizacja polskiej części badania skupiała się wokół poszukiwania odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania: (1) Jaka jest skala i charakterystyka zachowań samobójczych (myśli samobójcze, próby samobójcze i samobójstwa dokonane) w regionie łódzkim ? (2) Jakie czynniki warunkują zachowania samobójcze występujące w regionie łódzkim ? Badaniem objęto reprezentatywną próbę (N=719) losowo wybranych osób w wieku 15-65 lat mieszkających w regionie łódzkim (Łódź i woj. Łódzkie). W badaniach wykorzystano standaryzowaną ankietę przeznaczoną do badań indywidualnych w projekcie SUPRE – MISS (dane społeczno-demograficzne, dane dotyczące zachowań samobójczych respondenta i jego rodziny, informacje o stanie zdrowia, uzależnień od substancji i korzystania z opieki medycznej) oraz kwestionariusz GHQ-28 do oceny aktualnego stanu zdrowia psychicznego. Niektóre wyniki badań zostały opublikowane w roczniku „Suicydologia” nr 1, 2.
Ustalono m.in, że u 10.7% respondentów na przestrzeni całego życia występowały myśli samobójcze, a 4.25% usiłowało popełnić samobójstwo. Zidentyfikowano czynniki ryzyka dla występowania myśli i prób samobójczych, przedstawiono w postaci modelu ich wzajemne związki, oszacowano także wskaźniki ryzyka przypisanego dla populacji w odniesieniu do obydwu kategorii zachowań samobójczych. Ustalono, że stan zdrowia psychicznego jest kluczowym czynnikiem ryzyka wystąpienia myśli i prób samobójczych. Badania wykazały również, że czynnikiem ochronnym, obniżającym ryzyko wystąpienia zachowań samobójczych jest wykształcenie i aktywność religijna.