Sekcja Suicydologii: Sprawozdanie z działalności 2010/2011
Data publikacji: 2011-04-12
Wiadomość z kategorii: Sekcja Naukowa Suicydologii
Łódź, 12 kwietnia 2011
Sprawozdanie z rocznej działalności Zarządu SNSP PTP2010/2011
1/ Podczas XLIII Zjazdu Psychiatrów Polskich w Poznaniu dniu 25.06.2010 Zarząd Sekcji zorganizował sesję naukową (NR 22) „Współczesna suicydologia i psychiatria” z udziałem Vladimira Carli – koordynatora europejskiego programu SEYLE (Saving and Empowering Young Livesin Europe; Department of Public Health Sciences, Karolinska Institutet) oraz w dniu następnym warsztaty: „Ocena ryzyka samobójstwa”.
2/ Zarząd SNSP PTP we współpracy z ZarządemPolskiego Towarzystwa Suicydologicznegodziałając podpatronatem Rzecznika Praw Dzieckazorganizował w 2010 roku w IPiN trzy spotkania Grupy Roboczej ds. zapobiegania zachowaniom samobójczymwśród dzieci i młodzieży w Polsce(19 maja, 9 lipca, 8 października).
Wśród zapraszanych osób byli uczestnicy założycielskiego spotkania zorganizowanego 9 grudnia 2009 w Biurze Rzecznika Praw Dziecka:Przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Dziecka Pani Elżbieta Karasek, przedstawiciele poszczególnych resortów:MinisterstwaZdrowia– Departament Matki i Dziecka, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – Departament Polityki Rodzinnej, MinisterstwaEdukacji, BiuraPrewencji Komendy Głównej Policjioraz goście: Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Irena Namysłowska,Przewodnicząca Komisji Psychologii i Psychopatologii Wieku Rozwojowego PAN prof. Jadwiga Komender, Polskie Towarzystwo Pomocy TelefonicznejAndrzej Darmiński.
Wnioskiz ostatniego spotkania uwzględniały konkretne zadaniado realizacji:
1. Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i Sekcja Naukowa Suicydologii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego opracuje i wystosuje rekomendacje dla środowisk medycznych o sytuacji epidemiologicznej w Polsce i konieczności rzetelnego zbierania danych o zachowaniach samobójczych w Polsce.
2. Rzecznik Praw Dziecka zwróci się do Państwowego Instytutu Higieny i Zakładu Organizacji Ochrony Zdrowia Instytutu Psychiatrii i Neurologii z prośbą o opinię w sprawie istniejących danych epidemiologicznych o zamierzonych samouszkodzeniach w Polsce.
3. Rzecznik Praw Dziecka po konsultacji z Polskim Towarzystwem Suicydologicznym zwróci się ponownie do MEN wyjaśniając cel i potrzebę monitorowania zamierzonych samouszkodzeń w Polsce na terenie placówek oświatowych.
4. Zaproszenie na następne spotkanie Grupy Roboczej przedstawicieli Głównego Urzędu Statystycznego i Instytutu Psychiatrii i Neurologii jako organizacji zbierających dane epidemiologiczne w Polsce.
5. Przygotowanie wstępnego programu konferencji międzyresortowej dotyczącej zachowań samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce.
6. Zaplanowanie spotkania przedstawicieli Grupy Roboczej z Rzecznikiem Praw Dziecka i omówienie aktualnego stanu prac Grupy.
7. Przygotowanie projektu wniosku o dofinansowanie z grantów unijnych programów prewencyjnych samobójstw w Polsce.