Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w sprawie realizacji programu pilotażowego centrów zdrowia psychicznego
Data publikacji: 2019-12-15
Wiadomość z kategorii: Komunikaty zarządu
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z uwagą i uznaniem odnotowuje informacje o pomyślnych doświadczeniach realizacji programu pilotażowego centrów zdrowia psychicznego w Polsce. Ich konsekwencją są ostatnie decyzje Ministra Zdrowia zapowiadające rozszerzenie programu na kolejnych kilkanaście centrów. Po ich wdrożeniu, w najbliższych miesiącach zasięg programu przekroczy 5 mln osób, tj. 16% dorosłej populacji naszego kraju.
W ocenie ZG PTP działania te oznaczają prawdziwy początek oczekiwanej i planowanej od dawna systemowej zmiany funkcjonowania ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Stwarzają szansę na wydobycie jej z wieloletniego zaniedbania, unowocześnienie organizacji, racjonalizację finansowania, zapewnienie pacjentom równej dostępności skutecznej pomocy oferowanej w godziwych warunkach, a pracownikom perspektywę satysfakcjonującej pracy i rozwoju.
Obecnie trwa realizacja kolejnych zadań związanych z wprowadzaniem reformy między innymi przygotowania do konsekwentnego dalszego rozszerzania zasięgu pilotażu, pozyskania środków unijnych na rozwój infrastruktury psychiatrycznej, dostosowania programów szkolenia przed- i podyplomowego dla specjalistów w opiece środowiskowej, oraz zaplanowania niezbędnych zmian w zakresie zaspokajania potrzeb zdrowotnych rozwiązywanych w ramach tak zwanej specjalistyki psychiatrycznej, lecznictwa uzależnień, psychiatrii sądowej.
Palącym i niezwykle ważnym zadaniem jest skuteczne uruchomienie zaplanowanych już zadań ratunkowych i rozwojowych w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
ZG PTP wyraża przekonanie, że podstawowym warunkiem pomyślnego kontynuowania zapoczątkowanych zmian jest wspólne działanie naszego środowiska w tym kierunku. Działanie wyrażające się solidarnym zrozumieniem celów, zasad oraz zadań organizujących proces zmian i wzniesienie się ponad indywidualne i grupowe różnice.
Jako środowisko profesjonalne stajemy obecnie przed koniecznością jednoznacznego budzenia zrozumienia i woli działania na rzecz prowadzonej reformy wśród przedstawicieli administracji oraz środowisk opiniotwórczych.
ZG PTP zachęca członków Towarzystwa oraz wszystkie współpracujące środowiska profesjonalne do włączenia się do tego wysiłku i urzeczywistnianie hasła „Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego”.
Wisła 12.12.2019