Zebranie naukowe oddz. śląskiego: 7.06.2019: Umysł, nastrój i mikroby - prawdziwy science czy aktualny science-fiction?
Data publikacji: 2019-06-03
Wiadomość z kategorii: Oddział Śląski
Szanowne Koleżanki i Koledzy,
Zapraszam na zebranie naukowe Oddziału Śląskiego PTP, które odbędzie się w piątek, 7 czerwca 2019 Katowice Dom Lekarza ul. Grażyńskiego 49, godz.17.00 (sala -1)
Program:
17.00 Powitanie uczestników oraz sprawy organizacyjne: przygotowanie wyjazdu na Walne Zebranie Delegatów do Warszawy.
17.15 Wykład: Umysł, nastrój i mikroby - prawdziwy "science" czy aktualny "science-fiction" - najnowsze doniesieniach EBM. dr n med. Karolina Skonieczna -Żydecka Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorski Uniwersytet Medyczny
Informacja dostępna też na naszej grupie facebook-owej: https://www.facebook.com/events/2368642646796200/
Wszystkich chętnych prosimy o potwierdzenie udziału i rejestrację poprzez ten formularz: https://forms.gle/nbV6G91URrY6a1Dx9
Zapraszamy.
Dr Krzysztof Krysta
Przewodniczący Zarządu Oddziału
p.s. W razie pytań proszę o kontakt na adres e-mail: [email protected]
Streszczenie treści wykładu:
Oś mózgowo-jelitowa (ang. Gut-Brain Axis, GBA) to strujturalno-czynnościowe połączenie pomiędzy centralnym układem nerwowym a przewodem pokarmowym. W jej skład wchodzą: nerw błędny oraz zwoje korzeni grzbietowych rdzenia kręgowego, autonomiczny układ nerwowy jelit oraz liczne szlaki biochemiczne. Dwukierunkowa sygnalizacja w GBA odbywa się humoralnie poprzez wydzielane w świetle jelita hormony, cytokiny i metabolity bakteryjne. Jelitowy układ nerwowy reguluje perystaltykę jelit, trawienie, uczucia głodu i sytości oraz percepcję bólu w jamie brzusznej. Z drugiej strony udowodniono, że neuroaktywne oraz immunokompetentne metabolity mikrobioty są niezbędne dla kształtowania struktury i funkcji kluczowych obszarów mózgowia, zwłaszcza układu limbicznego, zaangażowanych w emocje. Wyniki najnowszych badań mechanistycznych świadczą, że mikrobiota jelitowa jest istotna w aktywności neuronalnej i plastyczności tkanki nerwowej. Z tego powodu podczas wzburzenia emocjonalnego może dochodzić do odczuwania nieprzyjemnych objawów ze strony przewodu pokarmowego.
Według medycyny opartej na dowodach naukowych, zachowanie jest przynajmniej częściowo wykładnikiem kompozycji mikrobioty jelitowej. Coraz liczniejsze badania donoszą o istnieniu „markerów bakteryjnych” zaburzeń emocjonalnych, neurorozwojowych czy neurodegeneracyjnych. Uważa się, że patogeneza i/lub przebieg kliniczny dysfunkcji neuropsychiatrycznycznych wywołanych przewlekłym stresem są kontrolowane m.in. przez aktywność narządu bakteryjnego. Jak powiedział na zakończonym niedawno Zjeździe Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w Warszawie jeden z czołowych badaczy mikrobioty jelitowej, prof. Timothy Dinan (psychiatra i gastrolog z Uniwersytetu w Cork w Irlandii): „ Bakterie jelitowe mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem".
Ponieważ jednym z najistotniejszych regulatorów składu mikrobioty jest dieta, przywrócenie równowagi mikroekologicznej w jelicie może być realizowane przez suplementację odpowiednich preparatów probiotycznych - tzw. psychobiotyków, prebiotykow oraz modyfikację żywienia.