Komunikat w sprawie raportu Najwyższej Izby Kontroli z 24.01.2017
Data publikacji: 2017-02-03
Wiadomość z kategorii: Komunikaty zarządu
Komunikat w sprawie raportu Najwyższej Izby Kontroli z 24.01.2017
W konsekwencji opublikowanego 24 stycznia raportu Najwyższej Izby Kontroli zawierającego bardzo krytyczną ocenę zaniechania realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w latach 2011-2015, Ministerstwo Zdrowia przekazało Polskiej Agencji Prasowej wyjaśnienie, które zawiera m. in stwierdzenie, że do przyczyn niezrealizowania założeń NPOZP należał m. in. „brak jednorodnej opinii środowiska opieki psychiatrycznej”. Tę opinię uważamy za niesprawiedliwą i nieuzasadnioną.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne jako część wspomnianego „środowiska opieki psychiatrycznej” bardzo aktywnie uczestniczyło – poprzez swych członków – w pracach na rzecz przygotowania i wdrożenia NPOZP, który w latach 2011-2015 miał być szeroko zakrojonym programem przebudowy systemu opieki psychiatrycznej. Jest sprawą oczywistą, że każdy projekt tego rodzaju budzi różnorodne opinie, a nawet spory. Zadaniem odpowiedzialnej polityki zdrowotnej jest poszukiwanie uzgodnień i rozwiązań, które określą możliwe w danym czasie tempo i zakres realizowanej reformy. Nieodpowiedzialna byłaby polityka zdrowotna wykorzystująca lub nawet podsycająca naturalne różnice zdań interesariuszy systemu opieki psychiatrycznej w celu uzasadnienia porzucenia niezbędnych i naglących działań reformatorskich.
Decyzję o powrocie do realizacji reformy opieki psychiatrycznej podjęto niestety dopiero we wrześniu 2015 r. Z inicjatywy Ministra Zdrowia Prof. Zembali powołano Komisję, która 15 grudnia 2015 r. przedłożyła projekt niezbędnej kontynuacji NPOZ. Zyskał on akceptację reprezentowanych w pracach zespołu przedstawicieli pacjentów, ich rodzin, menadżerów podmiotów leczniczych, organizacji pozarządowych oraz specjalistów aktywnych w ochronie zdrowia psychicznego, w tym wielu ekspertów, członków Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Ciągle z nadzieją oczekujemy decyzji i działań oznaczających docenienie publicznej misji psychiatrycznej opieki zdrowotnej oraz realny początek niezbędnej reformy jej organizacji, finansowania i pozycji w ochronie zdrowia.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne jest środowiskiem gotowym do aktywnego współdziałania z oczekiwanymi decyzjami i działaniami w tym kierunku.
Prof. Agata Szulc
Prezes Zarządu Głównego PTP
Dodatkowe informacje: